in

Bažant kinematograf v Modre

Aj tento rok do Modry zavíta so svojou filmovou ponukou Bažant Kinematograf. Premietať sa bude pred Kultúrnym domom Ľudovíta Štúra v Modre, v dňoch 3. – 6. septembra, vždy o 20:00hod.

Na programe sú tieto filmy:
3. 9. – POLSKI FILM (r. Marek Najbrt, ČR/PL, 2012, 113 min)
4. 9. – VIDITEĽNÝ SVET (r. Peter Krištúfek, SR, 2011, 104 min.)
5. 9. – SAMOTÁRI (r. David Ondříček, ČR, 2000, 103 min.)
6. 9. – LÓVE (r. Jakub Kroner, SR/ČR, 2011, 90 min.)

Vstup je samozrejme voľný! Podrobnosti k filmom nájdete nižšie.

POLSKI FILM (ČR/PL, 2012, 113 min)

Réžia: Marek Najbrt, Scenár: Benjamin Tuček, Robert Geisler, Marek Najbrt, Kamera: Miloslav Holman, Strih: Pavel Hrdlička, Hudba: Midi Lidi, Hrajú: Jan Budař, Tomáš Matonoha, Josef Polášek, Pavel Liška, Marek Daniel, Jana Plodková, Lucie Benešová, Katarzyna Zawadzka a ďalší.

Štyria známi českí herci, spolužiaci z brnenskej JAMU – Matonoha, Liška, Daniel a Polášek – sa rozhodli splniť si dávny sen a nakrútiť spoločný film. Hrajú v ňom samých seba v zmysle hesla: Koľko postáv hráš, toľkokrát si človekom. Ich „reality film“ sa pohráva so skutočnosťou, mystifikuje a prekračuje hranice medzi reálnym a fiktívnym. Hovorí o dobe, „keď komunizmus skrachoval, kapitalizmus sa ešte nezačal, a všetci mali dobrú náladu“. Príbeh o absurdite hereckého života, Poľsku, filmoch Petra Zelenku a ďalších veciach nesie v sebe stratenú zamatovú eufóriu, láskavý aj originálny humor a slobodu. Pred filmom sa premieta Pieseň.

Marek Najbrt (1969) – vyštudoval sociálne vedy na UK a dokumentárnu tvorbu na FAMU v Prahe. Na konte má už mnoho rôznych audiovizuálnych projektov. Úspech zaznamenal v roku 2004 celovečerným debutom Mistři, ktorý získal tri České levy. Po ňom nasledoval Protektor, ocenený šiestimi Českými levmi, vrátane kategórie najlepší film, a uvedený na mnohých významných svetových filmových festivaloch. Podieľal sa aj na úspešnom televíznom seriáli HBO Terapie. Snímkou Polski film vniesol do českých kín nový žáner – „reality film“.

VIDITEĽNÝ SVET (SR, 2011, 104 min.)

Réžia: Peter Krištúfek, Námet: Peter Krištúfek, Scenár: Peter Krištúfek, Kamera: Martin Štrba, Strih: Maroš Šlapeta, Hudba: Peter Krištúfek, Hrajú: Ivan Trojan, Jana Hlaváčová, Kristína Turjanová, Dagmar Bruckmeyerová, Martin Mňahončák, Ivan Palúch, Oliver Ács, Jana Bútorová, Marián Mitaš a ďalší.

Viditeľný svet je príbehom samotárskeho štyridsiatnika, ktorý pozoruje nič netušiacich členov rodiny z paneláku oproti a rozhodne sa ukradnúť im šťastie. Osamelý a nekomunikatívny Oliver pracuje ako letový dispečer. Pôsobí chladne a jeho osobný život je prázdny. Napĺňa ho sledovaním televízie a pozorovaním rodiny, v ktorej vidí ideál šťastia. Najprv sa len pozerá, ale postupne sa chce dozvedieť viac. Zisťuje, že veci často nie sú také, ako sa javia z diaľky. A hranice súkromia sú krehkejšie, než by sa zdalo. Film tematizuje voyerstvo ako fenomén súčasného moderného sveta. Náročnú postavu čudesného Olivera výnimočne stvárňuje Ivan Trojan. Pred filmom sa premieta Rebrík.

Peter Krištúfek (1973) – vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU v Bratislave. Nakrútil už vyše dvadsať autorských dokumentárnych filmov a je autorom a režisérom dvoch kratších hraných filmov. Pre STV nakrútil celovečerný televízny film Dlhá krátka noc a k filmu skomponoval aj hudbu. Debutoval v roku 2008 celovečerným dokumentom o Dežovi Ursinym Momentky, ktorý bol uvedený na 44. MFF Karlove Vary v sekcii 2009: Hudobná odysea a bol nominovaný na cenu Silver Eye 2009 na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave. Film Viditeľný svet je jeho celovečerný hraný debut.

SAMOTÁRI (ČR, 2000, 103 min.)

Réžia: David Ondříček, Scenár: Petr Zelenka, Olga Dabrowská, Kamera: Richard Řeřicha, Strih: Michal Lánský, Hudba: Jan P. Muchow, rôzne skladby, Hrajú: Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček, Ivan Trojan, Labina Mitevska, Mikuláš Kren, Dana Sedláková, Hana Maciuchová, František Němec, Tatiana Vilhelmová, Jan P. Muchow a ďalší.

Tragikomédia Samotári je o siedmich mladých ľuďoch vo veľkom meste na konci 90. rokov, ktorí sa pokúšajú o niečo, čomu sa kedysi hovorilo milostný vzťah. Namiesto naplnenej lásky sa však ocitajú v kruhu absurdných situácií. Každý z nich prežíva svoje drobné radosti i sklamania, všetci osve, no navzájom úzko prepojení. Hanka, Vesna, Lenka, Robert, Petr, Jakub, Ondřej sú spolu, no sú samotári a kladú si otázku: „Prečo nevieme nájsť lásku?“. Snímka sa zaradila medzi kultové tituly mladej generácie a Bažant Kinematograf ju prináša vo svojom programe po desiatich rokoch. Pred filmom sa premieta Socha.

David Ondříček (1969) – je absolventom dokumentárnej tvorby na pražskej FAMU. Filmovú verejnosť prekvapil svojím prvým celovečerným filmom, nízkorozpočtovým titulom Šeptej, ktorý sa stal druhým najnavštevovanejším českým filmovým titulom roku 1996. Jeho druhý celovečerný film Samotári mu priniesol rovnako veľký úspech, stal sa držiteľom troch Českých levov. Neskôr nakrútil filmy Jedna ruká netleská, Grandhotel, a minulý rok snímku V tieni, ktorá získala deväť Českých levov, vrátane kategórie najlepší film.

LÓVE (SR/ČR, 2011, 90 min.)
Réžia: Jakub Kroner, Scenár: Jakub Kroner, Kamera: Otakar Šenovský, Strih: Mário Ondriš, Hudba: Lukáš Kobela, Hrajú: Michal Nemtuda, Jakub Gogál, Kristína Svarinská, Dušan Cinkota, Tina, Samuel Spišák, Roman Luknár, Ady Hajdu, Ľuboš Kostelný a ďalší.

Lóve je milostný príbeh zo súčasnosti s prvkami drámy. Odohráva sa na periférii veľkomesta, v tvrdej mestskej, veľmi konkrétnej a autentickej bratislavskej realite. Hlavný hrdina Maťo žije bezstarostný život bez pravidiel: s kamarátom Tomášom kradnú autá. Jeho život sa radikálne zmení vo chvíli, keď spozná Veroniku a zamiluje sa do nej. Na rozdiel od Maťa však Veronika žije slušný život vysokoškoláčky. Je z detského domova a stále sa snaží skontaktovať s mamou, ktorú nikdy nevidela. Maťo jej o sebe nepovie celú pravdu, ale rozhodne sa kvôli nej zmeniť svoj doterajší život. S Tomášom sa preto dohodnú na poslednej akcii. Tá však nedopadne podľa plánua jej tragický koniec situáciu ešte viac skomplikuje. Pred filmom sa premieta Prišiel k nám Old Shatterhand.

Jakub Kroner (1987) – študoval animáciu na bratislavskej VŠMU. Nečakaný mimoriadny úspech zaznamenal už so svojím debutom Bratislavafilm v roku 2009, ktorý začal nakrúcať ako nízkorozpočtový študentský film ešte v osemnástich rokoch. Jeho druhý celovečerný film Lóve sa stal hneď po premiére diváckym hitom, vďaka čomu má Kroner až dve snímky v rebríčku najnavštevovanejších slovenských filmov za posledných dvadsať rokov. Je známy aj ako tvorca animovaného sitcomu pre dospelých Lokal TV.

What do you think?

BSK spúšťa projekt na pomoc škôlkam

Slávnosť hliny v Modre: V znamení 130 rokov Slovenskej ľudovej majoliky