in

Budmerice s novým mostom

Povodeň (7. Júna 2011) v Malých Karpatoch spôsobila na území Bratislavského samosprávneho kraja rozsiahle škody, najmä v oblasti od Modry po obec Doľany. Najhoršia situácia bola v obci Píla, kde voda strhla desiatky metrov brehu aj s cestu a ľudia ostali odrezaní od sveta. Medzi obcami Dubová a Častá sa počas prívalových dažďov zrútil pôvodný most, v krátkej dobe sa podarilo sprejazdniť provizórny most a v priebehu štyroch mesiacov vybudovať úplne nový most.

Nakoľko budmerický most slúžil ako obchádzková trasa počas rekonštrukcie mosta medzi Dubovou a Častou (august – november 2011), bolo možné k jeho rekonštrukcii pristúpiť až na jar t.r.. Stavebné práce začali 8. marca 2012 a boli vykonané v rekordne krátkom čase (prakticky 2,5 mesiaca). Podľa generálneho riaditeľa RCB Milana Valašika bolo treba najprv odstrániť starú, silne poškodenú konštrukciu vrátane základov, až potom sa mohlo prikročiť k budovaniu novej konštrukcie. „Pôvodný budmerický most bol postavený v roku 1910, bol klenbový. Prívaly vody narušili jeho statiku. Starý most sme museli odstrániť a na jeho mieste vybudovať takúto modernú konštrukciu. Je nastavený na 100 ročnú vodu,“ priblížil. Náklady na rekonštrukciu mosta sú približne 730 tis. € (s DPH), celkove vynaložil BSK na odstraňovanie následkov povodne viac ako 8 mil. € (s DPH), kvôli čomu musel v minulom roku navýšiť prostriedky v kapitole Rekonštrukcia ciest o 2.1 mil. €.

Motoristi aj chodci môžu od dnešného dňa využívať úplne nový most v Budmericiach cez potok Gidra. Tento tzv. Hajtýrsky most bol silne narušený minuloročnými povodňami. Most dnes slávnostne otvorili predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo, starosta Budmeríc Jozef Savkuliak, zúčastnili sa aj krajskí poslanci a starostovia okolitých a povodňami dotknutých obcí. Uvedením tohto mosta do prevádzky BSK kompletne ukončil odstraňovanie následkov povodne z júna minulého roka na cestách vo svojej správe. „Možno zdôrazniť, že Bratislavská župa odstránila následky povodne na cestách vo svojej správe za menej ako rok,“ poznamenal Pavol Frešo.

„Okamžite sme opravili infraštruktúru, aby sa čo najmenej ľudí dotklo, že tu vôbec nejaká povodeň bola. Som hrdý na to, že župní poslanci nás podporili v tomto riešení, som hrdý na to, že aj ostatní starostovia chápu, že toto bola absolútna priorita. Jednoducho, infraštruktúra musí byť po takýchto katastrofách opravená ako prvá,“ zdôraznil župan Pavol Frešo.

Podľa starostu Budmeríc Jozefa Savkuliaka sa vďaka novému mostu zvýši bezpečnosť nielen v cestnej doprave ale aj proti povodniam. „Doteraz bol prietok nižší, momentálne je štvornásobne väčší ako bol predtým, takže aj ľudia na ľavej strane pod hrádzou môžu lepšie spávať,“ skonštatoval. Bezpečnosť sa podľa neho zlepší aj v cestnej premávke, nakoľko je vozovka na moste širšia, je tam lepšia viditeľnosť a chodcom pribudol chodník. „Cestná doprava je tu dosť frekventovaná, či už nákladná alebo osobná, bolo tu aj niekoľko smrteľných nehôd, takže sme veľmi radi, že nám tento most zlepší bezpečnosť,“ dodal starosta.

Text a foto: BSK

What do you think?

Written by Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

ADT crew robí nábor

Noc múzeí a galérií v Pezinku