in ,

ZamilovanáZamilovaná

Čas fašiangov tentoraz v Modre

Fašiangy ako symbol radosti, veselosti a hojnosti.

Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek, sýte jedlá, sladké pokušenia a občas i voľnejšie mravy. Korene fašiangových zvykov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských rituálov. Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Sú v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Zvyky a obrady fašiangového obdobia symbolizovali činnosti na zabezpečenie úrody a plodnosti.

Slovo fašiang pochádza z nemeckého „vast-schane“, čo značí niečo ako „posledný nápoj“ alebo aj „výčap“. Odkazuje sa tak na príchod pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Pôvodne boli Fašiangy známe ako mjasopust, ktorý označoval koniec jedenia mäsa pred pôstom. Významom i časovo sú tieto dva výrazy rovnocenné. Fašiangy boli a sú akýmsi veselým spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným.

V Modre už tradične slávia fašiangy obľúbenou súťažou vo varení kapustovej polievky, dobrým jedlom, vínom, muzikou i fašiangovým sprievodom.

Fotogaléria:

Tesne pre začiatkom podujatia

What do you think?

Pridaj komentár

GIPHY App Key not set. Please check settings

Koncerty „Cesty k sebe“ pomáhajú deťom

Keramické trhy