in

Človek robí šaty…

Ambicióznosť, štýl a krása. Tri slová charakterizujúce debutovú fotografickú výstavu Mariky Majorovej, s pseudonymom Tonbogirl.

Vernisáž „Človek robí šaty“, sa uskutočnila minulú stredu, v priestoroch bratislavskej Cvernovky. Tonbogirl, tu prostredníctvom 13-tich portrétov žien v rovnakej košeli, predstavila mnohotvárnosť módy. Tento experiment, reflektoval módu ako fluidum, ktoré sa cez tvorcu prenesie na látku. Z fotografií žien vyžarovala krása a pompézny štýl. Niektoré svojou charizmou, doslova zatienili prezentované oblečenie. Zvláštnosťou iných, bol dizajnérsky zásah do odetej košele. Rušil ma však citeľný nepomer takto špecifických fotografií, s fotografiami klasickejšími. Skupina modeliek, si košeľu prosto obliekla bez hlbšieho významu.

Druhou časťou výstavy, bol celok fotografií, z prehliadky švédskej návrhárky Magdy Marnell. Fotografie zachytávali nemé čaro zákulisia, ktoré samo o sebe dýchalo módou. Obrazy pohodených šiat, presvitajúca atmosféra pódia, napätie, a luxus. Jednoducho móda, so všetkými jej vlastnosťami. Čierno-biele farebné prevedenie, navyše dodávalo fotografiám vážnosť. Ak porovnám tento celok s ostanými časťami, spomínaný projekt zanecháva najväčší dojem.

V kontraste s prezentovanými dielami, stála záverečná exhibícia pozbieraných streetstylových fotografií, ktoré boli akoby vytrhnuté z kontextu. Autorka, na nich zvečnila náhodných okoloidúcich, s osobitým vkusom. Fotografiám síce nechýbal štýl, no vizuál bol diametrálne odlišný od predošlých. Vytvorilo to vo mne síce dojem pekného, ale v skutku pozliepaného materiálu. Súvis troch častí, tak strácal na požadovanom význame. Akoby sa Tonbogirl nerozhodla, na ktorom projekte rozpracuje otázku módy do hĺbky.

V argumentoch „za“ jednoznačne stojí priestor Cvernovky, ktorý dotvoril atmosféru vernisáže. Tehlové múry, hlasná hudba a vo vzduchu víno. Účasť bola taká veľká, že si ľudia nemali kam dávať kabáty. Podaktorí, zrejme prišli ukázať vlastné módne „ja“. A ak vás táto alternatívna, a hlučne vysmiata presýtenosť trendsetter-ov rušila, budova poskytla mnoho príjemne tichších priestorov k umeleckým diskusiám. Z radu dôvodov prečo prísť na túto akciu, dominuje inšpiratívny fakt, že Tonbogirl, sa z neznámej bloggerky vypracovala na výstavnú debutantku. Príďte si teda utvoriť vlastný názor, a podporiť tak ambicióznu umelkyňu, ktorej najbližšími objektmi môžete byť práve vy.

Výstava vznikla v spoluráci s Nikolou Luzárovou a podporili ju: Galleria Cvernovka, Čerstvé ovocie, H&M, kreatívne štúdio GunPowder a produkčné štúdio Miracle.

Výstava trvá od 7. – 18. 12. 2011 v priestoroch Gallerie Cvernovka

Počas trvania výstavy bude Galleria otvorená v pracovné dni od 15.00 do 20.00 hod.

www.tonbogirl.blogspot.com

(Text: Lucia Mandincová)

Fotogaléria:

What do you think?

Genius loci?

Spomienka venovaná Štúrovcom