in ,

Fašiangy, Turíce a pochovávanie basy

Fašiangy patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari a sú najveselšími zvykmi počas roka. Obdobie fašiangov je časovo vymedzené odo dňa Troch kráľov po začiatok cirkevného pôstu (Veľkého pôstu) a to po Popolcovú stredu (nazývanú tiež Krivá alebo Škaredá streda).
Popolcovou stredou sa pre kresťanov začína obdobie štyridsaťdňového pôstu, ktorý trvá až do Veľkonočnej nedele. Je to čas pokánia a prípravy na najstaršie a najvýznamnejšie sviatky kresťanského cirkevného roka – Veľkú noc. Dodnes si staršia generácia uchováva v pamäti, že vo Veľkom pôste sa nekonali tanečné zábavy, ani svadobné hostiny či iné podujatia, ako znamenie vážnosti týchto sviatkov,  pripomínajúcich utrpenie a smrť Ježiša Krista.

A keďže Veľká noc je pohyblivým sviatkom, každý rok ju máme v inom termíne. Podľa toho, na aký dátum pripadne, sa hovorí o dlhých a krátkych fašiangoch. Pôvodne išlo o lúčenie sa so zimou. Naši predkovia spevom a tancom odprevádzali studené obdobie a tešili sa na príchod teplejších dní.

Hojnosť zábavy, svadieb, karnevalov a zakáľačiek dostali priestor práve v období fašiangov. V tomto období sa uskutočňovala aj väčšina svadieb, prebiehali rôzne iniciačné obrady (prijímanie mládencov a  dievčat do spoločnosti, učni sa stávali tovarišmi). V minulosti totiž boli svadby neodmysliteľnou súčasťou fašiangového obdobia.

Veselili sa starí i mladí a tradičným radovánkam spojeným so štedrým užívaním vína či iných nápojov sa nevyhýbali ani dôstojní otcovia rodín a prísni predstavení obce. Fašiangové zábavy trvali spravidla od nedele do utorka, prípadne do stredy. Počas týchto dní vyhrávali muzikanti v určenej miestnosti od poobedia takmer do rána. Na stoloch nechýbali všakovaké nápoje – pálenka, víno, pivo a obľúbená medovina. V domoch piekli gazdinky mäso, varili bravčovú huspeninu, klobásku i slaninku, vyprážali šišky či fánky.

Fašiang sa končil pochovávaním basy. Pri tomto symbolickom pohrebe miestni občania v prestrojení za farára, organistu, kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, smiechu a zábavy všetkých prítomných. A tak ani Pezinčania nemohli túto tradíciu porušiť a v utorok, 17. februára o 17.00hod., v Spoločenskej sále Domu kultúry zorganizovali tradičné Pochovávanie basy. Kultúrny program pripravilo OZ FSS Obstrléze a Únia žien v Pezinku. Hudbu zabezpečila skupiny Melody.

Videopríloha:

What do you think?

Pridaj komentár

GIPHY App Key not set. Please check settings

Objednajte sa k lekárovi rýchlo a jednoducho cez internet

Zasadanie Mestského zastupiteľstva

Pozvánka na 3. zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Modre