in

Festival dokumentárneho filmu v Pezinku

Dom kultúry Pezinok pozýva všetkých priaznivcov filmu na septembrový Festival dokumentárneho filmu. Predstaví štyri snímky o úplne obyčajných ľuďoch, avšak s nevšednými životnými príbehmi. Ak sa chcete dozvedieť, ako to vyzerá v iných kútoch Slovenska bez toho, aby ste tam zašli osobne, alebo vás zaujíma stále nedoriešený najznámejší súdny proces v našich končinách či ako „jednoducho“ sa dnes mladí uplatňujú na trhu práce, budete 28.septembra 2013 od 13.00 hod. v pezinskom kine na správnom mieste.

O 13:00hod
Exponáty alebo príbehy z kaštieľa
réžia: Palo Korec, SK / 2013 / 71 min

Neďaleko od nás, v Stupave, je kaštieľ, kde nie je možnosť prehliadky pre verejnosť. Aspoň nie takej, akú by ste očakávali. Film Exponáty alebo príbehy z kaštieľa pripomína, že zatiaľ čo iné kaštiele majú exponáty z obrazov alebo historických predmetov, ten stupavský má exponáty živé – ľudí s originálnymi smiešne – bôľnymi príbehmi. Ich príbeh zhodnotila známa scenáristka a režisérka Eva Borušovičová takto: „Ak si ho pozriete, budete mať chuť objať svoju rodinu.“

O 14:25hod
Absolventi / sloboda nie je zadarmo
réžia: Tomáš Krupa, SK / 2012 / 83 min

Dnes je „in“ finančníctvo a IT. Ale čo majú robiť absolventi umeleckých škôl? Dokument Absolventi / sloboda nie je zadarmo hovorí o zápase mladého človeka, ktorý sa po absolvovaní štúdií ocitne v realite. V realite, kde sme slobodní, ale do akej miery sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk a zápasiť o vlastnú existenciu?

O 16:00hod
Banícky chlebíček
réžia: Roman Fábian, SK / 2013 / 60 min

Nie je to tak dávno, čo chlapci snívali o tom, ako raz budú baníkmi. Takmer celé storočie bolo baníctvo silnou témou a kto bol baníkom, ten bol kráľom. No po páde komunizmu bolo veľa baní zatvorených. Medzi nimi aj niekdajší najmodernejší banský závod v Európe. Obyvatelia Rakovnice, ktorých drvivú väčšinu živili práve železorudné bane, zostali zo dňa na deň bez práce. Aj preto teraz domáci tvrdia, že počas komunizmu boli šťastnejší a ich život bol kvalitnejší. No ako sa na to celé pozerá baník Ján Fábian, vysokoškolský profesor, ktorý pôsobil aj na zahraničných univerzitách? Je to pohľad baníka, no i človeka na ťažký Banícky chlebíček.

O 17:15hod
Kauza Cervanová
réžia: Robert Kirchhoff, SK / 2013 / 90 min

Kauza Cervanová rozdeľuje našu spoločnosť už desaťročia. Aká bola pravda, to sa už asi nikto nedozvie. My si vďaka osemročnej detektívnej práci režiséra Roberta Kirchhoffa môžeme pozrieť, prečo prípad doteraz nie je ukončený.

Zdroj: pklife

What do you think?

Memorandum o spolupráci pri príprave a zabezpečení Roku Ľudovíta Štúra

Návštevníci pezinského Vinobrania si vyskúšali lisovanie na storočnom lise