in , ,

Habánska keramika

Tohtoročné modranské Slávnosti hliny boli venované habánskej keramike a Habánom. Tí prišli na naše územie v 16. Storočí. Habáni vynikali širokým talentom v remeselnom umení, no na popredných miestach boli džbankári a hrnčiari. Časom sa ich keramika stala súčasťou slovenskej ľudovej kultúry. Ich príchodom sme začali používať špecifické farby vzorov a bielu glazúru…

Tieto, a aj mnohé ďalšie informácie nám poskytlo toto zaujímavé podujatie. Slávnosti hliny sa začali už piatok,  a to odborným seminárom v hoteli Majolika. Ďalej nasledovalo otvorenie výstav s obdobnou tematikou. Veľký úspech zožala výstava známeho keramikára Mariána Lišku v priestoroch Hornej brány. Otvorenie výstavy začalo za zvuku huslí a harmoniky, hostesky nalievali dobré víno, a vo vzduchu visela príjemná atmosféra.

Sobotňajší deň pokračoval rovnako príjemne.  Začal sa slávnostným otvorením hrnčiarskeho jarmoku, ktorý  zahájili fanfáry. Program pokračoval množstvom rôznych podujatí. Viaceré boli venované aj deťom. Bábkové divadlo sledovali so zatajeným dychom. Súkennícka ulica toho ponúkla skutočne veľa. Pódium obkolesovali stánky s chutným jedlom a množstvo atrakcií, ako napríklad razenie mincí.  Účastníci si mohli vyskúšať aj výrobu nádob na hrnčiarskom kruhu, a stánky jarmoku prekvitali rozmanitosťou. Slávnosti hliny sa však necentrovali len na Súkenníckej ulici. Jedným zo zaujímavých sprievodných podujatí, bola možnosť navštíviť výrobné dielne podniku SĽM Modra, kde Vás zasvätili do tajov ich výroby. O 19-tej hodine sa všetci opäť upriamili na jarmok, ktorý s príchodom večera, končil alegorickým sprievodom pri soche sv. Floriána.

Slávnosti hliny ukončilo slnečné nedeľné popoludnie. Program tohto dňa bol venovaný hlavne hudbe. Rovnako ako počas ostatných dní, v meste vládla skvelá atmosféra so závanom sladkých koláčov a habánskej histórie. Keramická Modra 2011 tak zanechala pozitívny dojem, a očakávania ďalšieho ročníku.

Fotogaléria:

 

Video:

Text, foto a video: Lucia Mandincová

What do you think?

Hrad Devín ožil históriou

Modra v Modre a nezabudnuteľný gospel