in

Kráľovské hodovanie 2014 bude aj tento rok od poledna do púl noci

Kráľovské hodovanie sa tento rok uskutoční 6.-7. Júna v Modre na Kráľovej. Kráľová napriek skutočnosti, že je súčasťou mesta Modry, si zachovala svoj dedinský ráz i tradície, ktoré sa snaží uchovávať a ďalej rozvíjať najmä občianske združenie Kráľovan. V Kráľovej boli hody dva krát v roku – katolícke na „ducha“ (hovorilo sa im aj šalátové hody) a evanjelické v prvú novembrovú nedeľu (husacinové hody).


K hodom sa upratovalo, varilo, smažilo a pieklo, aby sa do sýtosti najedli nielen modranskí mestskí páni, ale aj všetci domáci a návštevníci. V minulosti totiž kráľovanská richtárka musela počas hodov uhostiť modranských mestských pánov.

Pozývame vás teda na Kráľovú zažiť voľakedajšiu atmosféru hodov s dobrým jedlom a kolotočmi či na stretnutie s priateľmi a dávnymi kamarátmi pri dobrej hudbe. Fotoreport z minulého ročníka nájdete v tejto galérii :).

PROGRAM:
Piatok
19.00 predstavenie Modranského kráľovského divadla – Zázračný liek a Nevídaná pomsta v Kultúrnom dome.

Sobota
12.00 Hudobná pozvánka.
13.00 Otvorenie a vyhlásenie súťaže Kráľovská lajdinontka 2014 o najlepšiu štrúdľu.
13.30 Vystúpenie detí a mládeže Škôlkári z Kráľovej a deti zo základných škôl.
15.00 OZ Kráľovan.
15.30 Vyhodnotenie súťaže Kráľovská lajdinontka 2014.
16.00 Dychová hudba Senčanka.
17.00 The King Boys Project 2000 (J. Liberčan, J. Petrík a ich kamaráti).
18.00 Alegorický sprievod.
18.30 Music art.
20.00 Modrí jazdci.
22.00 Stará škola.
24.00 Záver.

Nedeľa
9.00 Slávnostná svätá omša v Kaplnke sv. Michala.
9.00 Svätodušné služby Božie  v Evanjelickom kostole.
15.00 Slávnostné požehnanie kaplnky sv. Michala. Za účasti Jeho Exelencie Mons. Stanislava Zvolenského, Bratislavského arcibiskupa – metropolitu a predsedu KBS.

 

SPRIEVODNÉ PODUJATIA:

Kráľovská lajdinotka 2014
Mesto Modra v spolupráci s OZ Kráľovan vyhlasujú už 3. ročník tradičnej súťaže pre šikovné pekárky o titul Kráľovská lajdinontka 2014, ktorá sa uskutoční počas Kráľovského hodovania v sobotu 7. júna 2014. Každá gazdinka, ktorá má záujem, sa môže pokúsiť upiecť tú najlepšiu štrúdľu (po kraľovansky štrudlu). Stačí, ak prinesiete upečenú štrúdľu v čase od 11.00 – 13.00 hod. do Kultúrneho domu v Kráľovej. Chuť a vzhľad súťažných dobrôt bude hodnotiť odborná porota. Korunovácia Kráľovskej lajdinontky 2014 sa uskutoční už v sobotu na tribúne o 15.30 hod.

Podmienky: Cesto najlepšie doma ťahané štrúdľové cesto, prípadne lístkové alebo iné cesto (nie kysnuté). Náplň podľa fantázie gazdinky (mak, orechy, tvaroh, jablká, mix…). Veľkosť vzorky do súťaže je nožička o dĺžke minimálne 30 cm.

Sobota
Od 13.00 Kráľovanko Pozýva deti aj dospelých na hodovanie do areálu Materskej školy pri Kultúrnom dome.
Od 14.00 Sodoma víno Ochutnávka vín v Kultúrnom dome.
Kolotoče.

Nedeľa
Kolotoče

What do you think?

Nový ateliér zorganizoval aukciu obrazov

Pezinské podujatie Víno a levanduľa nebude chýbať ani tento rok