in ,

Kultúrny protest v Modre

Ako už možno väčšina z Vás vie, v Modre sa 23. septembra 2012 (nedeľa) konal „Kultúrny protest“. Mesto sa tak snažilo poukázať na problém dopravy v historickom centre mesta. Denne cez jeho srdce prejde cca 800 ťažkotonážnych áut. Tie vážne narúšajú pokojný život v meste. No najhlavnejším problémom sú otrasy, ktoré autá prejazdom spôsobujú, a tak vážne ohrozujú statiku historických budov.

Obyvatelia Modry zablokovali na pár minút dopravu, na hlavnom ťahu prechádzajúcim centrom mesta. Počas protestu spríjemňoval a upokojoval atmosféru orchester. Koncert mal byť ukážkou toho, ako by centrum mesta mohlo v budúcnosti vyzerať.

Ako vyhlásila primátorka mesta (Hana Hlubocká), „mesto bojuje za pokojnú zónu určenú na kultúrne podujatia, verejné vystúpenia a posedenie v kaviarňach, bez hluku a otrasov z dopravy. Ťažká doprava nemá čo robiť v blízkosti historických pamiatok. Ako primátorku ma veľmi hnevá a mám obavy z toho, že pomedzi kamióny prechádzajú deti a rodiny. Ak prídete na vychýrenú modranskú zmrzlinu, nebudete počuť vlastného slova. Nie sme pánmi vo vlastnom meste, nemôžeme rozhodovať o jeho samotnom srdci a chrániť ho. Je to voči nám – Modranom, neslušné.“

Samotná blokáda sa však nestretla s pochopením niektorých motoristov, ktorí svoje rozhorčenie dávali najavo hlasným trúbením áut. Bolo im vysvetlené, že môžu použiť vedľajšiu cestu, alebo počkať pár minút (kým protest neskončí) a pokračovať v jazde. Výnimkou bol len jeden motorista, ktorý sa uchýlil k verbálnemu a fyzickému násiliu. Tu potom zasahovala Mestská polícia. Viac už na priložených fotografiách. (Text a foto: Branislav Macháč)

Fotogaléria:

What do you think?

Organový benefičný koncert

Modranská oskoruša