in

Malokarpatské vinobranie Modra 2013

Tlačová správa: Mestský úrad, Modra (neprešlo jazykovou úpravou).

Modranské Malokarpatské vinobranie, ktoré sa uskutoční 13. -15. septembra 2013, tradične oslavuje plody práce vinohradníkov a vinárov už dlhé roky. Umenie spracovania hrozna má korene až v stredoveku. Modra aj vďaka nemu dostala titul slobodného kráľovského mesta, čo dokazuje i história. Vinobranie je známe v širokom okolí Malých Karpát i za hranicami Slovenska.

Otvorené viechy zabezpečia dobré víno pre každého milovníka tohto moku. Slávnostne ich otvorí primátorka mesta Hana Hlubocká. Každá viecha bude označená vencom vo farbách mesta Modry. Burčiak, mušt, víno a hrozno doplní medovina, med a iné tekuté dobroty.
Široký sortiment tovaru, remeselných výrobkov, gastronomických špecialít, syrov, kukurice, klobások ponúka okolo 300 predajcov, ktorí prichádzajú až z východného Slovenska, Poľska, či Čiech.
V remeselnej uličke na Moyzesovej ulici sa prezentujú svojím talentom košikári, kožušníci, keramikári, rezbári, šperkári, čipkári a mnohí ďalší remeselníci.

Tradičná atmosféra, vôňa tradičných jedál, lokší, dochrumkava prepečených kačíc, sladkých i slaných koláčov a mnoho ďalších pochúťok dopĺňa kultúrny program pre deti i dospelých. Na tribúne vystúpia hudobné skupiny rôznych žánrov, dychovky, ľudové a detské folklórne súbory, tanečné skupiny. Prichystaný je pre Vás zaujímavý celodenný hudobný program, ktorí Vás bude sprevádzať počas celého Malokarpatského vinobrania.

O adrenalín sa príkladne postarajú kolotoče, na strelnici môžete vystreliť svojej láske ružu, či kúpiť deťom sladkú cukrovú vatu. Presnú mušku si otestujete v Historickej strelnici, prípadne sa cvalom prebehnete na poníkovi v parku.

Milovníci umenia si svoje oči potešia až pätnástimi (15) otvorenými výstavami po celom meste. Predstavia sa Vám modranskí autori reprezentujúci svoju miestnu tvorbu, tiež olejomaľby, sochy, keramika, ručné práce, krajinomaľba vo výstavných historických priestoroch mesta. K dispozícii sú i stále expozície Múzea Ľudovíta Štúra priamo v múzeu či v galérii Ignáca Bizmayera a v Múzeu slovenskej keramickej plastiky.

Vyvrcholením podujatia bude alegorický sprievod v nedeľu, ktorý Vás prevedie históriou Modry i celého Malokarpatského regiónu. Na vozoch sa ponesú vinári so sudmi vína, ponúknu na koštovku i okoloidúcim. Mesto poctia svojou návštevou aj zástupcovia partnerských miest Hustopeče, Overijse a Benátky nad Jizerou a ďalší významní hostia.

PROGRAM VINOBRANIA:

Hlavná tribúna (námestie Ľudovíta Štúra)
Piatok 13. 9. 2013
16.45: Fanfáry – Junior Brass Quintet
17.00: Slávnostné otvorenie, DFS Magdalénka
18.00: DH Grinavanka
19.30: Modrí jazdci (country music)
20.30: KMEŤOBAND
21.30: U2 revival
23.00: PII JEM & MATELKO
24.00: FEELME
01.00: Záver

Sobota 14. 9. 2013
12.00: Reprodukovaná hudba
12.30: TOMMY DARK & ADT Crew
13.30: DH Senčanka
15.00: KLEZMER world music – Erik Rothenstein, Karol Csino a hostia
16.00: SWING BAND (Orchester Slov. rozhlasu)
17.30: PETER BIČ PROJECT
19.00: ANITA SOUL & Milo Suchomel Band
20.30: BUKASOVÝ MASÍV
21.30: OHŇOSTROJ
22.30: FUNKIEZ (party funky night)
24.00: Záver

Nedeľa 15. 9. 2013
10.00: DH Šarfianka
11.00: ALEGORICKÝ SPRIEVOD
13.00: FS MLADOSŤ ŠENKVICE
14.00: FUNNY FELOWS
15.00: DH VIŠTUČANKA
15.45: SMŠ Lienka Smolenice
16.00: MARIACHI SIN FRONTERAS (Mexico)
17.00: ZLATÉ HUSLE a sólisti LÚČNICE
19.00: ELÁN revival
20.00: Záver

Malá tribúna (nádvorie SNM-Múzea Ľ. Štúra)
Piatok 3. 9. 2013
19.00: Mesial
20.30: Tornado Lue
22.00: Braňo Hargaš (didgeridoo)

Sobota 14. 9. 2013
19.00: Gonsofus
20.30: Anton Jaro & Jazz Na Ex
22.00: Beggar´s Velvet

DJ´s
23.00: Praz
00.00: Stanlee
01.00: Lia

 

VÝSTAVY POČAS MALOKARPATSKÉHO VINOBRANIA
Stará radnica

 • Výstavy: Modranskí autori, Výstava prác žiakov ZUŠ výtvarného odboru
  Miesto: Štúrova 54

Výstavy vo dvore 

 • Výstava Šima – Juríček, Kukučínova 1.
 • Martin Dzurek, Moyzesova  2/a.
 • Dana Bellovičová, Štúrova ul.,(vchod z Moyzesovej ulice).
 • Darina Lichnerová, Štúrova 106.
 • Rozína Lehotská – Bollová
  Výstava: Okolie Modry – výstava olejomalieb, Štúrova 117.
 • Galéria Willi Bay, Štúrova 55.
 • Zoya Museum
  Výstava: Karásek vs. Afrika, ELESKO WINE PARK, Prtizánska 2275 , kontakt: info@zoyamuseum.sk.
 • Music club galerie
  Výstavy umeleckých diel zdravotne znevýhodnených a začínajúcich umelcov, Štúrova 61.
 • Múzeum keramiky,  Hotel Majolika, kontakt: 033/ 69 08 500, recepcia@hotelmajolika.sk.

STÁLE EXPOZÍCIE

 • Horná brána
  Výstava: Keramický majster Rudolf Barčík, Štúrova 121
 • Múzeum Ľudovíta Štúra, Štúrova 84.
  Expozícia: Ľudovít Štúr – od štúdia k činom.
  Pamätná izba Ľudovíta Štúra.
  Výstava: Z minulosti a súčasnosti Slovenskej ľudovej majoliky.
 • Galéria Ignáca Bizmayera, Bašta, Kukučínova 15.
 • Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15.
  Výstava: S citom v rukách

SPRIEVODNÉ AKCIE

 • Ochutnávka vín modranských vinárov
 • Mestská pivnica, Štúrova ul.  – vchod z Dukelskej ul. (nádvorie starej radnice).
 • Detský svet, Maľovanie na tvár, Nafukovacie atrakcie, Staré trhovisko na ul. Dr. Bodického.
 • Jazda poníkom pri fontáne Sv. Floriána, Park pred Gymnáziom Karola Štúra.
 • Historická strelnica, Renesančná Bašta pri Gymnáziu K. Štúra.

 

ORGANIZAČNÉ POKYNY

DOPRAVA
Keďže „v Modre sa vždy pilo dobré víno…!“, pre milovníkov kvalitného vína a záujemcov o vyhliadkovú jazdu bude počas dvoch dní vinobrania pripravený pojazdný vláčik, ktorý Vás bezpečne a ZADARMO prepraví zo Šenkvíc z vlakovej stanice do Modry v prítomnosti sprievodcu. Modranský vláčik bude premávať v dňoch 14. – 15 septembra 2013 (v sobotu a v nedeľu) a bude nadväzovať na príchody vlakov do Šenkvíc.
Trasa cesty a časový harmonogram dopravy modranského vláčika budú zverejnené najneskôr  týždeň pred Malokarpatským vinobraním v Modre,  t. j.  od 6. septembra 2013 ho nájdete na webovej stránke www.modra.sk.

ZMENY V ORGANIZÁCII CESTNEJ DOPRAVY
Pre tých, čo si zvolia prepravu osobným autom, je v meste Modra počas Malokarpatského vinobrania zmenená dopravná situácia, ktorá sa dotkne ako štátnych ciest tak aj miestnych komunikácií. Uzávierka a obchádzka mesta je naplánovaná od štvrtka 12. septembra 2013 od 04.00 h –  do pondelka 16. septembra 2013 do 12.00 h. Uzatvorené bude centrum mesta (ulice Dukelská, Sokolská, Kukučínova, Moyzesova, Štúrova, Dolná ul.). Všetky potrebné informácie budú uverejnené na webovej stránke www.modra.sk.

PARKOVANIE
Pre návštevníkov je vyčlenené parkovanie na Šúrskej ul., na štadióne a v Zlatom hrozne (Horná ul. 67).

INFOLINKA
Kompletné informácie predajcom poskytne Kancelária prvého kontaktu na Štúrovej ul. 59 v Modre, prípadne kontaktujte tel. č.: 033/6908 333.
Pre návštevníkov Malokarpatského vinobrania v Modre bude k dispozícii turisticko-informačný stan umiestnený pred Kanceláriou prvého kontaktu na Štúrovej 59. Poskytne Vám kompletné informácie o atrakciách v meste Modre, historických pamiatkach, kultúre a službách. K dispozícii budú mapy mesta, informačné letáky, propagačné materiály, suveníry  a mnoho ďalších zaujímavostí.

What do you think?

Digitalizácia kina v Modre

Modranské rádio už vysiela!