v

Medzinárodný gitarový festival 2018

Dátum: 13.-15.7.2018 (piatok) od 19:00 hod.
Miesto: Modra, Nemecký evanjelický kostol

Mesto Modra bude počas víkendu od 13. do 15. júla hostiť 10. ročník Medzinárodného gitarového festivalu, ktorý je zameraný na špecifický druh umenia vážnej hudby – hru na klasickú gitaru a predstaví profesionálnych hudobníkov sólovej hry i komorné telesá. Festival každý rok v Modre uvádza renomovaných interpretov i nové talenty a mladých umelcov, laureátov gitarových súťaží v Strednej Európe a jeho cieľom je podporiť interpretáciu gitarového hudobného umenia a priniesť do Modry zaujímavých domácich i zahraničných hostí.

Medzinárodný gitarový festival ponúkne tri večerné koncerty sústredené do jedinečných priestorov Nemeckého evanjelického kostola v Modre. Vystúpenia prinesú starú i súčasnú gitarovú hudbu i tradície z iných hudobných proveniencii.

Festival v piatok otvoríme sólovým recitálom Adama Mareca (klasická gitara), ktorý je predstaviteľom mladšej generácie, venuje sa interpretácii komornej hudby i sólovej gitarovej literatúry. Popri interpretačnej činnosti je aktívny i ako pedagóg. Piatkový večer vyvrcholí koncertom poľského komorného telesa Wieczorek Guitar Trio, ktoré tvorí rodina Wieczorekovcov a aktívne v ňom hrá aj Katarína Wieczorek, gitaristka a dramaturgička festivalu, rodáčka z Modry.

V sobotu pozvanie do Modry prijal rakúsky hudobník Florian Palier (klasická gitara), absolvent Viedenskej akadémie, kde študoval v triede Álvara Pierriho. Ako sólista sa venuje najmä hre na klasickej gitare, má však veľa skúseností aj ako jazzový gitarista a spolupracovník umelcov elektronickej scény. Viento Maredo Duo z Čiech tvoria manželia Michaela Meca (flauta) a Jiří Meca (klasická gitara). Hrajú spolu od roku 2009, spoznali sa na bratislavskej VŠMU, kde študovali komornú hru u prof. Jozefa Zsapku. Duo celoročne študuje skladby českých i zahraničných autorov z oblasti klasickej i súčasnej hudby vrátane jazzu.

Z ďalekej Venezuely pricestuje a v nedeľu koncert odohrá mladá gitaristka Carlina Flores, ktorá vystúpi s programom, ktorý spája tradíciu a súčasnosť tejto mimoriadne pôsobivej hudobnej proveniencie, vychádzajúc zo štýlu Argentínskeho tanga a venezuelskej ľudovej hudby. Festival v nedeľu uzavrie spoločný koncert opernej speváčky Andrei Slawiski a harfistky Márie Kmeťkovej.

Program podujatia:
Piatok 13. 7. / 19.00 h
Adam Marec – klasická gitara
Wieczorek Guitar Trio – klasická gitara (Poľsko)

Sobota 14. 7. / 19.00 h
Florian Palier – klasická gitara (Rakúsko)
Viento Marero Duo – flauta a klasická gitara (Česká republika)

Nedeľa 15. 7. / 19.00 h
Carlina Flores – klasická gitara (Venezuela)
Andrea Slawiski – spev a Mária Kmeťková – harfa

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za podporu festivalu ďakujeme Poľskému inštitútu v Bratislave.

Organizátor: Kultúrne centrum Modra.

Kontakt: kontakt@kcmodra.sk, 033/ 647 2112.

Ohodnoťte článok?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

O autorovi: Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

Vinári v chotári 2018

Rozprávková Modra bola naozaj rozprávková