in , ,

Modra v Modre a nezabudnuteľný gospel

„Modra v Modre, a nezabudnuteľný gospel“. Aj tak by sa v skratke dali nazvať dve podujatia, ktoré ozvláštnili nedeľný podvečer. Nemecký evanjelický kostol v Modre navštívila svetoznáma speváčka Gail Anderson. Počas jej vystúpenia, prebiehala v kostole vernisáž Mgr.art. Kristíny Schreiberovej, s názvom „Podobnosť a jedinečnosť osobnosti“. V tom istom čase zavítal pred KDĽŠ retro autobus Bažant Kinematograf, ktorý okrem iných filmových titulov, premietal aj film „Modra“.

Vernisáž mladej a talentovanej umelkyne Kristíny Schreiberovej začala o siedmej hodine večer. Už na prvý pohľad, nebolo o jej talente pochýb. Priestory kostola sa zaplnili ďaleko pred oficiálnym začiatkom vernisáže. Kristína Schreiberová tu prezentovala najnovšiu časť svojej umeleckej tvorby, ktorá je zameraná na ľudí a osobnosti. Portréty známych slovenských celebrít,  prepája na základe podobnosti, s fotografiami svetových osobností. Jej tvorba avšak nie je zameraná len na fotografiu, ale prejavuje sa aj v odvetviach interiérového, či odevného dizajnu. Práve ten, sme vďaka krátkej ale impozantnej módnej prehliadke, mohli vidieť aj tu.

Po vernisáži prišla na scénu očakávaná Gail Anderson. Hneď po jej príchode, si svojou charizmou získala celý priestor. Gail Anderson je svetoznáma speváčka, ktorá pochádza z Richmondu vo Virgínii (USA).  V speváckej brandži vyniká vo viacerých štýloch, ako napríklad gospel, swing, RnB, blues alebo jazz.  Jej kúzlo spočíva aj obrovskom temperamente a optimizme, ktorý si musel všimnúť každý z návštevníkov. Poslucháči sa so zatajeným dychom oddávali jej božskému hlasu. Celé podujatie ozvláštňovali svetelné efekty, ktoré spolu s hudbou, vniesli do kostola čaro.

Bažant kinematograf odštartoval o 20:00 celovečerným filmom Ľalie poľné, ktoré režíroval Elo Havetta. Film vyrastá z myšlienky novely Vincenta Šikulu – Nebýva na každom vŕšku hostinec. Ďalším zaujímavým titulom bol krátkometrážny animovaný film Martina Snopeka. Film „Posledný autobus“ rieši tému egoizmu a strachu, vyhroteného v kritickej situácii zvierat na úteku pred ľuďmi. A ako by to bolo, keby sa nepremietal aj film „Modra“. Jeho kinoprojekcia bola výnimočná. Návštevníci tak sledovali na plátne obrazy a zákutia Modry, na ktorých sa v tej chvíli nachádzali. Vo filme hrali známe tváre bežných ľudí z Modry. Práve tento fakt, spravil z premietania miesto s priateľskou a ľudskou atmosférou. Výber projekcie mal k mestu Modra skutočne blízko, a bol príjemným kultúrnym spestrením.

Fotogaléria:

Video:

Text, foto a video: Lucia Mandincová

What do you think?

Habánska keramika

Vinobranie Modra 2011