in

Modra vo filme

Záber z filmu ModraKanadská režisérka a herečka Ingrid Veninger (pôvodom Slovenka), natočila v roku 2010 síce nízkorozpočtový, ale o to pútavejší a oceneniami ovenčený film o Modre, s rovnomenným názvom Modra. Tento film mal minulý rok svetovú premiéru na 35. Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Na premiéru filmu do Kanadského Toronta, boli pozvaní aj jej slovenskí príbuzní z Modry, ktorý si vo filme zahrali. Na Slovensku bol predstavený počas novembrového Medzinárodného filmového festivalu v Bratislave. Jeho dej sa odohráva na úpätí Malých Karpát, práve v našom mestečku.

Film autorky a režisérky v jednej osobe, by sme mohli chápať aj ako čiastočne autobiografický. Sleduje cestu dvoch kanadských tínedžerov, 17-ročnej Liny a jej rovnako starého kamaráta Lecu na Slovensko, do malého mestečka Modra. Line sa krátko pred výletom na Slovensko, kde má rodinu, rozíde so svojim priateľom. Cestu teda absolvuje s kamarátom menom Leca. Postupne sa však ich kamarátstvo mení a začína vyvíjať v ľúbostný vzťah.

Dvojica pomaly spoznáva vinohradnícky kraj západu Slovenska, ktorý je bohatý na miestny folklór, tradície, ale hlavne na dobré a kvalitné víno. Snímka taktiež zachytáva pokojnú a očarujúcu atmosféru okolia Modry. Hlavnú úlohu vo filme stvárnila dcéra režisérky Hallie Switzerová. Ide vlastne o akési prerozprávanie režisérkiných spomienok do filmu, prostredníctvom svojej dcéry.

Modra vo filme - pozvánkaAko prejav vďaky za zviditeľnenie  a propagáciu mesta Modra, Mestské zastupiteľstvo 15. Februára 2011, jednomyseľne schválilo významné ocenenie pre režisérku filmu (už spomínanú Ingrid Veninger), Cenu mesta Modra. Autorka si ju príde prevziať priamo do Modry, a to počas Modranskej premiéry tohto filmu, ktorá sa uskutoční 9.-10. apríla 2011 v kine Mier.

What do you think?

Štátny archív – pobočka Modra

Vyučovacia hodina dejepisu v archíve

Spomienka pri pomníku K. Štúra

Modra si pripomenula narodenie Karola Štúra