in

Musica Sacra 2013

Musica Sacra 2013Posvätná hudba bez hraníc má osemnásťročnú tradíciu. V minulom roku bol medzinárodný festival zborovej hudby v Bratislave – Karlovej Vsi, v tomto roku je hostiteľom Modra. Kráľovské mesto pod Malými Karpatmi privíta 21. apríla 2013 šesť zborov, čo predstavuje viac ako 200 účinkujúcich z troch krajín. Zbory vystúpia počas predpoludňajších omší v Modre, Budmericiach, Šenkviciach, Vištuku, Dubovej a Častej. V spoločnom programe sa stretnú o 16.00 hodine vo Farskom kostole sv. Štefana kráľa v Modre.

V hlavnom programe sa predstavia tri zbory z Rakúska, jeden z Čiech a dva zo Slovenska. Hostiteľským zborom je Chorus Angelicus, ktorý pôsobí od roku 2002 pri modranskej Základnej umeleckej škole. Okrem Modry budú v tomto roku koncerty Musica sacra bez hraníc 2013 v mestách Geras, Vranov nad Dyjí, Petronell-carnuntum, Freistadt a Eggenburg. Primátorka Modry Ing. arch. H. Hlubocká prevzala putovný pohár festivalu vo viedenskom kostole sv. Michala 10. marca 2013.

Musica sacra má svoje korene v 90. rokoch minulého storočia, keď hudobní nadšenci Prof. Dr. Manfred Linsbauer z Viedne a opát kláštora v Geras Michael-Karl Procházka začali napĺňať myšlienku zblíženia ľudí žijúcich do roku 1989 na opačných stranách železnej opony prostredníctvom zborového spevu. Pre svoj silný emocionálny náboj, humánne posolstvo a krásu duchovných piesní má festival veľké množstvo fanúšikov. Každoročne je organizovaný vo viacerých miestach s nami susediacich štátov, od roku 2012 aj na Slovensku.

Termín: 21. apríl 2013 Miesto: predpoludňajšie sv. omše v Modre, Budmericiach, Šenkviciach, Vištuku, Dubovej a Častej a spoločne o 16.00 hodine vo Farskom kostole sv. Štefana kráľa v Modre.

 

Program:

Spievanie počas sv.omše

10.00 Dubová – „STERNENF?NGER“ DER VS „MARIA REGINA“

10.00 Vištuk – CHORUS AUGUSTINI MARIANKA

10.30 Budmerice – CHORUS ANGELICUS MODRA

10.30 Modra – KOMMERCHOR „ALBERTUS MAGNUS“

10.00 Šenkvice – „ZVONEČEK“ JIHLAVA

11.00 Častá – A CAPPELLA- CHOR „VIA LENTIA“

12.00 Slávnostné privítanie účasníkov v hoteli Sebastian: slávnostné fanfáry na nádvorí, slávnostný príhovor primátorky Modry Ing. arch. H. Hlubockej a  Dr. Manfreda Linsbauera, predstavenie jednotlivých speváckych zborov, spoločná pieseň „Laudate omnes gentes“

16.00 Medzinárodný festival zborového spevu duchovnej hudby vo farskom kostole sv. Štefana kráľa v Modre.

 

Organizátori: Mesto Modra, Mestské kultúrne stredisko Modra, Základná umelecká škola (ZUŠ) v Modre, Chorus Angelicus v Modre, Rímsko-katolícka farnosť v Modre, hlavným organizátorom festivalu za rakúsku stranu je Dr. Manfred Linsbauer.

What do you think?

Pamiatka obetí

Musica Sacra 2013