in

Návštevníci pezinského Vinobrania si vyskúšali lisovanie na storočnom lise

Malokarpatské múzeum v Pezinku počas uplynulého víkendu umožnilo návštevníkom pezinského Vinobrania lisovať na storočnom preši. Múzeum je tak jednou z mála pamäťových inštitúcii, ktoré sa môžu pochváliť plnou funkčnosťou zbierkových predmetov.

Každý, kto prišiel do múzea, si mohol prezrieť historické pivnice, dozvedieť sa o práci vo vinohrade či v pivnici. Múzeum tiež v rámci prehliadky expozície ponúklo pezinský burčiak a tradičné pagáče. Najväčším zážitkom pre návštevníkov Vinobrania v múzeu však bolo nepochybne prešovanie hrozna na storočnom lise. Hostia z rôznych častí Slovenska sa dozvedeli, ako pred sto rokmi prebiehala prešovačka, sami si vyskúšali prácu s lisom a ochutnali mušt, ktorí pomáhali pripraviť.

Okrem lisovania a prehliadky najväčšej zbierky lisov v strednej Európe Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúklo aj výstavu „V časovej tiesni“. Tá prináša do 8. februára 2014 možnosť vidieť zreštaurované i nezreštaurované hodiny výhradne zo zbierok múzea.

Mgr. Kišoňová Miroslava

What do you think?

Festival dokumentárneho filmu v Pezinku

Nedeľa na námestí bez áut a v duchu návratu do legendárnych šesťdesiatych rokov