in ,

Pätnásty ročník keramických trhov

predstavil výrobky od viac ako 150 výrobcov.

Aj tohtoročný jún do Pezinka priniesol keramické výrobky zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska, Bulharska a Slovinska. Medzinárodné podujatie sa každoročne koná v centre vinohradníckeho mesta Pezinok. Návštevníci mohli okrem výrobcov veľkých keramických objektov, úžitkových predmetov, ozdôb či doplnkov zažiť i kultúrny program a keramické dielne pre deti.

Témou pätnásteho ročníka Keramických trhov bolo kachliarstvo a výroba kachlíc. Kachle od nepamäti poskytovali uzavretý oheň na vyhrievanie izby, produkovali sálavé teplo a slúžili aj na prípravu pokrmov. Od konca 14. storočia sa dostali do meštianskych domov a panských sídel z oblasti Rakúska, Nemecka a Čiech. K rozšíreniu na vidiek došlo v 18.storočí. Samotné kachlice na stavbu kachlí boli aj estetickým dielom, pričom v našej oblasti vynikli jedinečné výrobky zo susednej Modry. Práve spomínaní modranskí keramikári predvádzali ukážku výroby keramickej pece dvomi technikami – nabúchaním a zalievaním. Stavba kachľovej pece je spojením štyroch živlov, ľudského úsilia, trpezlivosti a znalosti.

V rámci Keramických trhov návštevníci mohli navštíviť šesť tematických výstav, zažiť osvieženie v podobe vína a domácich produktov v Malej vínnej uličke.

Organizátorom podujatia bolo Malokarpatské múzeum v Pezinku v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Podujatie finančne podporila Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Fotogaléria:

What do you think?

Pridaj komentár

GIPHY App Key not set. Please check settings

Požehnanie sochy svätého Urbana

Literatúra v Radnici s Matúšom Vallom