in ,

Požehnanie sochy svätého Urbana

Už aj Pezinok má svojho Urbana.

Vo štvrtok 24. mája 2018 sa v Pezinku, v lokalite Stará hora požehnala prvá 1,5 metra vysoká socha svätého Urbana, patróna všetkých vinárov, vína a vinohradníkov.

Jeho sochy sa odnepamäti stavajú v blízkosti vinohradov a tak neopakovateľne dotvárajú zelenú atmosféru slovenských viníc. Vinohradníci si ho totiž vždy usilovali všemožnými darmi nakloniť, ak však všetko nešlo tak, ako chceli, hrozili mu päsťami, polievali ho špinavou vodou, či hádzali do potoka. Svätý Urban, ktorý bol v rokoch 223 – 230 rímskym pápežom, to mal počas svojho života ťažké. Následne slúžil ďalšie stáročia ako patrón vinárov, vína a vinohradníkov, ale aj debnárov a súčasne aj ako ochranca proti mrazu a opilstvu.

Na požehnaní nechýbal pezinský farár Ján Ragula, predsedníčka Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov Oľga Bejdáková, riaditeľ Malokarpatského múzea Martin Hrubala, autor sochy Tomáš Molnár a zástupcovia mesta Pezinok.

Fotogaléria:

Ohodnoť článok

60 Points
Upvote Downvote

Publikoval Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

Výsledky volieb do VÚC v Bratislavskom kraji

Pätnásty ročník keramických trhov