in

Pripravte sa na čiastočné zatmenie Slnka

Jarná rovnodennosť v tomto roku (2015) pripadá na piatok 20. marca, keď krátko pred polnocou Slnko vystúpi nad nebeský rovník a začne kalendárna a astronomická jar. Zhodou okolností, práve v tento deň v dopoludňajších hodinách nastane zatmenie Slnka, ktoré budeme môcť na Slovensku viditeľne sledovať ako čiastočné.

Zatmenie Slnka je čisto prírodný úkaz, ktorý nastane, ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej roviny. Zo Zeme môžeme tento úkaz pozorovať, ak Mesiac úplne alebo čiastočne zatieni Slnko.

Dôvod, že zatmenia Slnka na Zemi vôbec existujú je ten, že pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký, ako pomer ich vzdialeností od Zeme (okolo 1:400). Teda ich zdanlivá veľkosť na oblohe je rovnaká, a to približne 30′.

Čo sa táka Bratislavy a jej okolia, začiatok čiastočného zatmenia odštartuje o 9:38hod., maximum dosiahne o 10:47hod. a koniec úkazu nastane o 11:58hod. Ak bude v tento deň bezoblačné počasie, máme sa na čo tešiť.

Posledné, takmer úplne zatmenie Slnka (99% prekrytie) sme mohli sledovať na Slovensku  11. augusta 1999.  Podľa astronómov, ďalšie úplné zatmenie Slnka bude nás čaká až v roku 2135. V našich zemepisných šírkach sa tento úkaz vyskytne dva až trikrát za tisíc rokov.

Čiastočné zatmenie Slnka sa objavuje častejšie. Naposledy 4.januára 2011. Vtedy dosiahlo magnitúdu až 78%, čo bolo o 9 % viac, ako budeme mať možnosť vidieť v piatok 20. marca 2015.

Vrásky na čele z tohto úkazu, budú mať najmä Nemci. A to z dôvodu enormne rozšírenej fotovoltaiky (výroba elektrickej energie pomocou solárnych panelov).

fotovoltaika

Ich elektrická sieť v tento moment zaznamená prudký pokles elektrickej energie, ako aj následný prudký vzostup. Pôjde teda o významné preťaženie siete v tak krátkom časovom úseku. Solárne panely totiž nie sú konštruované tak, aby vyrobenú elektrinu akumulovali a uskladňovali, ale v reálnom čase odovzdávali priamo do rozvodnej siete.

What do you think?

Pridaj komentár

GIPHY App Key not set. Please check settings

Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre čaká od marca rekonštrukcia

Malokarpatské múzeum v Pezinku oslavuje 55. rokov