in

Projekt „Otvorená samospráva 2010“

Projekt "Otvorená samospráva"

Projekt "Otvorená samospráva"Transparency International Slovensko hodnotila v sto najväčších samosprávach Slovenska kde žije 2,7 milióna ľudí, a kde mestá a obce hospodária s 3,5 miliardami eur ročne, nakoľko je vedenie týchto samospráv naklonené otvorenosti a transparentnosti voči svojim obyvateľom. Rebríček bol založený na hodnotení poskytovania informácií obcami na ich weboch a cez infožiadosti, ako aj rozsahu nimi zavedených protikorupčných mechanizmov. Hodnotenie sa realizovalo počas septembra 2010.

Projekt „Otvorená samospráva 2010“, zobrazuje úroveň transparentnosti, obsah a množstvo poskytovaných informácií, kvalitu protikorupčných mechanizmov a otvorenosť v informovaní v miestnych samosprávach a vychádza z troch zdrojov dát:

 1. Kvality informovanosti cez webové stránky samospráv.
 2. Odpovedí samospráv zaslaných na základe žiadostí TIS podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám.
 3. Odpovedí samospráv zaslaných na základe neoficiálnych – súkromných žiadostí podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Transparency International Slovensko vybrala 11 oblastí, ktoré zahŕňajú predovšetkým právomoci miestnych samospráv vyplývajúce zo zákona (napr. predaj a prenájom majetku), a tiež politiky, ktoré by mali mať miestne samosprávy oficiálne upravené (napr. etika a konflikt záujmov). Jedná sa konkrétne o tieto oblasti:

 1. Prístup k informáciám.
 2. Účasť verejnosti na rozhodovaní.
 3. Verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb.
 4. Predaj a prenájom majetku.
 5. Rozpočet.
 6. Dotácie a granty.
 7. Byty a sociálne zariadenia.
 8. Personálna politika.
 9. Etika a konflikt záujmov.
 10. Územné plánovanie a stavebný úrad.
 11. Obecné podniky a investície

Mesto Modra získalo v uvedenom hodnotení 35% (zo 100%), obsadilo 69 miesto (zo 100) a získalo známku D. Presné čísla s popismi nájdete vo výsledku hodnotenia mesta Modra, ktorý sa nachádza nižšie.

Súbory na stiahnutie:

 • Výsledok hodnotenia mesta Modra.
 • Kompletná tlačová správa z uvedeného projektu

Zdrojom informácií bola stránka www.transparency.sk (8-11-2010, 10:20).

What do you think?

Written by Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

modranet.sk na Facebook-u

Pridajte sa k nám na Facebook-u

Mesto Modra

Výsledky komunálnych volieb v Modre