in

Prospieva nám Halloween?

Halloween

HalloweenSviatok Dušičiek nás v uplynulých dňoch zahltil všetkými odtieňmi oranžovej. Oranžové chryzantémy, oranžové náhrobné kahance, oranžové listy na zemi, oranžové tekvice, oranžové jesenné lístie. Nie len že sú cesty plné oranžových „blikačiek“ sviatočných vodičov, ale už aj jednoduché slovo Halloween vyvoláva rozhorčené diskusie. Stres ,zhon, a depresie, stoja proti sebe v kontraste s detskou radosťou, nostalgiou a úctou k zosnulým. Prečo nehodiť všetko nepríjemné za hlavu, a jednoducho si doma uvariť zdravú večeru. Veď tekvice sú v túto dobu k dostaniu skutočne všade.

Tekvica je na podiel vitamínov a množstvo blahodarných účinkov nedocenenou zeleninou. Jej dužina obsahuje vysoký podiel vody, čiže je vhodná pri redukčných  diétach. Má močopudný účinok, vďaka ktorému sa z tela vylučujú škodlivé toxíny. Taktiež ochraňuje sliznicu žalúdka a podporuje látkovú výmenu. Nachádza sa v nej vláknina, betakarotén, draslík,  vitamín C, vitamín E, a zinok. Zinok je vhodný na podporu kvality pokožky, vlasov, a nechtov. Jedlá z tekvice (bez pridania soli), sú vhodné pre ľudí trpiacich hypertenziou, alebo ischemickou chorobou srdca. Konzumácia tekvice sa odporúča aj pacientom trpiacim tuberkulózou. V tomto prípade tekvica regeneruje pečeň, ktorá trpí vedľajšími účinkami medikamentov, používaných pri liečbe tejto choroby. Priaznivé účinky neprislúchajú len dužine. Podobne priaznivé sú aj semená obsahujúce stopové prvky. Nezanedbateľný je aj tekvicový olej, ktorý podporuje krvný obeh a znižuje cholesterol. Jedlá z tekvice nie sú príliš náročné na prípravu, a efektívne zužitkovať  môžeme každú z jej častí. Deťom vyrobíme svetlonosa, semiačka usušíme v rúre, a z dužiny uvaríme napríklad tekvicovú omáčku. Inšpiratívnych receptov na prípravu dyňových pokrmov je skutočne veľa.

Odcudzovať teda sviatok, ktorý prináša čas týchto vitamínových svetlonosov?  Pôvod starovekého anglického názvu  All Hallow E en znamená predvečer oslavy dňa Všetkých svätých. Íri  tekvicu využívali na prenos svetla, kde počas dlhých nocí vniesla do domovom žiaru. Som presvedčená o tom, že rovnako ligotavú žiaru by sme videli aj očiach amerických detí, ktoré v prestrojení za strašidlá behajú od jednej brány k druhej. Ak sa táto myšlienka nespojí s prílišným americkým fanatizmom, je charizma tohto sviatku skutočne čarovná. A pokiaľ aj naďalej tento pohanský sviatok kategoricky odmietate,  uvarte si tekvicovú polievku, nech vám pri ňom nestúpne tlak :).

Lucia Mandincová

What do you think?

2. ročník Festivalu autorskej slovenskej tvorby

Želám si…ale až po reklame