v

Slávnosť hliny – keramická Modra 2018

jubilejný 10. ročník podujatia

Modranská Beseda pripravila v spolupráci s mestom Modra, Slovenskou ľudovou majolikou, Slovenským národným múzeom – Múzeom Ľudovíta Štúra, Múzeom slovenskej keramickej plastiky a s Kultúrnym centrom Modra jubilejný 10. ročník podujatia, ktoré oslavuje hlinu, na ktorej žijeme, s ňou späté remeslo, tradíciu i budúcnosť. Témou tohto ročníka Slávnosti hliny – Keramickej Modry sú prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekore. Sprievodné podujatia okrem odborných aktivít budú aj spomienkou na predchádzajúce ročníky.

Podujatie začína 30. augusta otvorením sprievodných výstav, v piatok predpoludním bude odborný seminár, poobede a v sobotu počas celého dňa medzinárodný hrnčiarsky jarmok, kultúrny program, ukážky v točení na keramických kruhoch, tvorivé dielne a štylizovaný alegorický sprievod. V uliciach Modry nájdete tradičné kulinárske špeciality, razenie pamätnej mince, divadielko a detské hry z čias našich predkov, ako v guľôčky, koleso šťastia a drevený kolotoč. 

Podujatie je tradične súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Viac informácií nájdete na webe a facebooku Modranskej Besedy. 

Keramický betlehem 

Prvý slovenský keramický betlehem postupne zo sponzorských darov budujú dobrovoľníci v Modre. Prekrásnymi figúrami sa môžete pokochať počas Slávnosti hliny a Vianočného zastavenia, výťažok z charitatívneho stánku Modranskej Besedy je určený na ďalšie figúrky. Odmenou pre darcov sú dobroty modranských gazdiniek a pekární. Autormi Keramického betlehemu sú Jozef Franko a Marián Liška. 

Tretí ročník súťaže o najkrajšie keramické kŕmidlo alebo napájadlo pre vtáčiky 

Diela z predchádzajúcich ročníkov nájdu návštevníci vystavené v Komunitnej záhrade na Štúrovej 59 v Modre. Vyhlásenie víťazov bude v sobotu o 18:30 pred alegorickým sprievodom. 

Hlavná autorka osvedčenej dramaturgie podujatia naprieč 10-timi ročníkmi Agáta Petrakovičová Šikulová: „Je neuveriteľné čo sa nám podarilo vytvoriť za 10 rokov. Podujatie sme zakladali za účelom obnovenia keramickej tradície, dnes vieme, že v Modre netreba obnovovať nič, pretože Modra stále keramikou žije. Keramika dostala nový impulz a sama ukázala, aká je stáročná tradícia silá, netreba ju obnovovať, ale hľadať nové podnety. Okolo keramiky sú skvelí ľudia, ktorí milujú remeslo a neopustia ho, treba im dať iba priestor a prostriedky. Verím, že vďaka keramikom a nám, milovníkom tohto remesla, oslovíme a spropagujeme krásu modranskej keramiky aj mladšej generácii, pretože to je naším hlavným cieľom, cítim, že sa nám to podarí. 

Dopĺňa ju súčasný predseda OZ Modranská beseda Ján Zigo: „Poznanie kultúrnej osobitosti a prínos hrnčiarskej, keramickej tradície do identity mesta sa Modranská beseda pokúsila zvýrazniť tematickým podujatím. Po 9. ročníkoch môžem vyjadriť presvedčenie, že Slávnosť hliny tento cieľ napĺňa a naviac aj prináša podnety pre životaschopnosť tohto remesla, či umenia.“ 

PROGRAM 

Štvrtok 30. august 2018 

9.00 – 13.30 Medzinárodný odborný seminár na tému Prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekore v Kultúrnom dome Ľ. Štúra, Sokolská 8, Modra 

16.30 Otvorenie výstavy Keramický majster Richard Hóz, Múzeum Ľudovíta Štúra, Štúrova 84 

18.00 Otvorenie výstavy Prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekóre, Múzeum slov. keramickej plastiky, Kukučínova 15 

Piatok 31. august 2018 

HRNČIARSKY JARMOK na Súkeníckej ulici 

17.15 Slávnostné otvorenie 

17.30 Ľudová hudba Jána Stupku (folklór) 

19.00 Páni času (keltská hudba) 

20.15 Divadlo Agapé – Chráňme dedičstvo našich otcov 

21.30 Katarína Máliková (world music) 

22.30 HRNČIARSKY BÁL s Ľudovou hudbou Jána Stupku 

Sobota 1. september 2018 

HRNČIARSKY JARMOK na Súkeníckej ulici 

09.00 Ranné jazzovanie, Duo Two seconds (jazz-folk) 

10.15 Detský folklórny súbor Magdalénka (folklór) 

11.30 Divadlo Šikulko – Modré z neba(bábkové divadlo) 

13.00 FidliCanti z Horných Orešian (folklór) 

14.30 Ženská spevácka paráda – Podžiaran z Papradna, Vranky z Nitry (folklór) 

16.00 Martin Geišberg a Dano Špiner (folk) 

17.30 Nebeská muzika z Terchovej (ľudová hudba, folk rock) 

18.30 Vyhlásenie výsledkov súťaže o najkrajšie keramické kŕmidlo alebo napájadlo pre vtáčiky 

19.00 Hrnčiarska Labovka – alegorický sprievod začína na Súkeníckej ulici a končí pri fontáne sv. Floriána 

19.30 Ľudová hudba Šenkvická Muzika (folklór) 

VÝSTAVY 

Výstavy budú prístupné 31. augusta – 1. septembra medzi 10.00 a 18.00 hod. 

Prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekore, Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15 

Výstava sprístupňuje keramiku autorov majúcich vzťah k mestu Modre, ktorí v Modre žili, alebo pracovali v modranskej keramickej dielni a vo svojich dielach sa venovali náboženskej tematike. 

Keramický majster Richard Hóz, výstavné priestory Múzea Ľ. Štúra, Štúrova 84 

Výstava predstavuje výber z tvorby keramického majstra Richarda Hóza pri príležitosti nedožitého 100. výročia, pričom reflektuje aj na sakrálnu tematiku majstrových diel. 

Z histórie keramiky v Modre, Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15 

Galéria Ignáca Bizmayera, Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15 

Otvorené dvere, výstava slovenských výtvarníkov, nemecký evanjelický kostol v Modre, Dolná 1 

10 ročníkov Slávnosti hliny, Charitatívny stánok Modranskej Besedy, Súkennícka ul. počas jarmoku 

Vernisáže výstav 

Štvrtok 30. augusta 2018 

16.30 Otvorenie výstavy Keramický majster Richard Hóz, Múzeum Ľudovíta Štúra, Štúrova 84 

18.00 Otvorenie výstavy Prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekóre, Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15 

Piatok 31. augusta 2018 

18.18 Vernisáž výstavy slovenských výtvarníkov Otvorené dvere, nemecký evanjelický kostol v Modre, Dolná 1 

SPRIEVODNÉ PODUJATIA 

Exkurzie v Slovenskej ľudovej majolike počas soboty 1. septembra, medzi 10.00 a 15.00 hod. každú celú hodinu: pohľad do najväčších remeselných dielní s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Exkurzia obsahuje úvod pri základnom kameni z roku 1973, dokumentárny film (10 min.), odborný výklad o histórii, ornamentike a tradičnej výrobe, ukážky práce majstrami keramikármi aj obrovské vozokomorové pece zo 70. rokov minulého storočia. Modranská majolika je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. 

Tradičná keramická dielňa – Ďureje, Súkenícka 2, otvorené: 31. august od 17.00 – 22.00 hod., 1. september od 9.30 – 22.00 hod. 

Slávnostné posvätenie novej božej muky s keramickým vyobrazením sv. Urbana, 2. september o 17.00, Stará vinosadská cesta.

Ohodnoťte článok?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

O autorovi: Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

Trinásty ročník festivalu Hudba Modre