in ,

Slávnosť pôžitku

Vôňa rakúskych jablkových štrúdlí a sladkého marhuľového džemu, kyslá stupavská kapusta, a znamenitý veltlín zelený. To všetko ste mohli okúsiť na podujatí s názvom „Slávnosť pôžitku“ alebo Genuss Fest, ktorý v sobotu ozvláštnil modranské vinobranie. Prepojenie blízkeho regiónu Dolného Rakúska s Bratislavským krajom, však prinieslo viac ako si myslíte.

            Nádvorie modrého domu, opantali nielen lákavé vône, ale aj mnoho odborných prednášok, premietaní, hudobných vstupov, či súťaží.  Slávnosť sa stala zrejme jedným z mála sprievodných podujatí vinobrania, kde návštevníci videli ukážku pravého prešovania,  či prípravu tradičných jedál regiónu…a to všetko zadarmo. O podnetný program sa postarali aj dolno-rakúsky susedia. Azda najväčší záujem vzbudila príprava jablkovej štrúdle, z dielne rakúskeho majstra cukrára. Prekvapením bol informačný vstup o národnom parku lužných lesov Donau-Auen. Návštevníci sa pri ňom stali živým orchestrom prírody. Hrali na drevené žaby, napodobňovali zvuky spevavých vtákov, alebo  prichádzajúcej búrky. Hudba  spríjemňovala atmosféru celého podujatia. Mohli sme počuť zvuky huslí cigánskej kapely, ale aj folklórne súbory, či džez v podaní modranskej kapely Turegina Casa.

            Zahanbiť sa nedalo ani slovenské zastúpenie Bratislavského kraja. O zábavu sa postarali interaktívne súťaže ako hod cibuľou, degustácia konkurenčných vín, či zrážanie pyramídy vínnych fliaš  s kapustovou guľou…Podujatie malo aj náučný charakter. Prednáška medára Moravčíka, predstaviteľa Včelárskej paseky z Kráľovej pri Senci, priniesla priam informačnú osvetu. Taje zo sveta včiel, účinky medu na ľudský organizmus, kolobeh jeho vzniku, a ešte oveľa viac. Spomínaná Paseka je jedným z najvýznamnejších centier slovenských včelárov, a stala sa napríklad spolutvorcom kulís filmu Tisícročná včela. Nostalgiu vniesla aj prezentácia Romana Delikáta, ktorá prostredníctvom starých fotografií poukázala na tvár pôvodného Prešporku. Prenesenie čias minulých do súčasnosti predviedol  projekt Pállfyovská cesta, pod záštitou Maroša Mačuhu a Romana Zelenaya. Cesta kráča po stopách Pálffy-ovcov, poukazuje na kultúrne pamätihodnosti a významnú krásu histórie. Cestovný ruch sa stáva produktívnym odvetvím, ktorý si zaslúži náš záujem. Mesto určite privíta viac podobne kvalitných podujatí. Kultúra je cnos,ť ktorá sa oplatí pestovať.

 

(Text a Foto: Lucia Mandincová)

What do you think?

Modru rozozvučal Gospel

Stav k 25.09.2012

Rekonštrukcia cesty vo Vinosadoch