in ,

Svet z konského chrbta

Blížiaci sa 3. November, je pamätným sviatkom sv. Huberta – patróna poľovníkov.  S príchodom legendy jeho mena, sa v jazdeckým kluboch usporadúvajú oslavy so závanom loveckej histórie. Na Margitinom dvore neďaleko Modry, sa táto ceremónia stala pravidlom každoročnej jesene.  Miestom pasienkov a jablkových sadov sa rozlieha nostalgia.

Ako oslavy sv. Huberta vyzerajú v týchto časoch v praxi? Pušky a kuše zostali doma, teda ak vôbec, a živú líšku nahradila atrapa. Všetko ostatné sa však histórii nevymyká. Vznešenosť šľachtickej rodiny sv. Huberta tu zostáva. Ráno na Margitinom dvore otvoria prípravy koní na jazdu. Jazdci majú predpísaný dress code, ktorý spočíva v bielych jazdeckých nohaviciach, košeli a tmavom saku.  Jazda, alebo hon, sa začína po trubačovom odtrúbení na lesnom rohu. Hon je samozrejme fingovaný, a úlohou jazdca na koni je vo vymedzenom priestore nájsť chvost líšky. Jazda má prísne dané pravidlá, a vedie ju master. Ten dbá na pripravenosť a disciplinovanosť jazdcov. Trasa jazdy je každým rokom iná, a prechádza cez rôzne poľovnícke revíri.

Dnes už sa týmto oslavám neprikladá prehnaná vážnosť. Dôraz sa kladie hlavne na atmosféru. Počas podujatia sa všade šíri dobrá nálada, a po úspešnom zakončení prichádza čas na hodovanie. Predsa  oslavy sv. Huberta sa konajú len raz ročne, a znamenajú koniec oficiálnej jazdeckej sezóny pred blížiacou sa zimou.

Margitin dvor ponúka mnoho ďalších zaujímavých služieb pre verejnosť, medzi ktoré patrí napríklad povoz či dvoj-záprah.  Takáto jazda na koči je skvelým zážitkom, a taktiež zaujímavým spestrením napríklad firemnej akcie. Priestory M. dvoru umožňujú organizovať ju priamo na mieste. Medzi ďalšie aktivity patrí aj jazdecký výcvik, či školské výlety. Panoramatický výhľad na karpatské lesy Červeného kameňa, má z konského chrbta nezabudnuteľné čaro. Zážitky, ktoré sa tu naskytnú, zostanú v pamäti dlho. (Text a foto: Lucia Mandincová)

Fotogaléria:

What do you think?

Župnú olympiádu vyhrali seniori z Modry

2. ročník Festivalu autorskej slovenskej tvorby