in ,

Včera sa slovenskom prehnalo Derecho.

Veterná smršť sa nevyhla ani pezinskému okresu a napáchala veľa materiálnych škôd.

Búrkový systém, ktorý včera zasiahol mnohé štáty EÚ sa začal formovať okolo 15:00hod. na severe Chorvátska a neskôr prešiel nad Slovinsko. Na intenzite však začal výraznejšie naberať až na juhu Rakúska, odkiaľ sa búrková činnosť  presunula cez východné Rakúsku, západným Slovenskom cez Moravu až do Poľska, kde v skorých ranných hodinách utíchla.

Derecho (špan.) – výraz po prvýkrát použil a pomenoval Nemec Gustavus Detlef Hinrich, ktorý bol v 80. rokoch 19. storočia riaditeľom meteorologickej služby v americkom štáte Lowa. Týmto javom pomenoval škody väčšieho rozsahu, ktoré spôsobuje vietor. V minulosti sa pritom tieto rozsiahle škody pripisovali iba tornádam.

Aké škody napáchal búrkový systém v Pezinku? Na to sme sa boli pozrieť v zámockom parku. Ten je aktuálne vplyvom kalamity pre verejnosť uzavretý.

Fotogaléria:

What do you think?

Pridaj komentár

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pozrite sa s nami na Keramické trhy Pezinok 2017

Otvorenie pezinského vinobrania 2017