in

Vinobranie Modra 2011

Tento ročník vinobrania v Modre klasicky priniesol viac ako len oslavy hrozna a vína. Vďaka tomuto podujatiu s hlbokou históriou, prichádza do mesta rozmanitá masa kultúrneho života. Prvé oberačkové slávnosti mesta Modra sa konali už v roku 1958. Čím bol tento ročník špecifický? Jedným z veľkých plusov bolo nádherné počasie babieho leta, ktoré pretrvalo počas celého víkendu. Program vinobrania bol rozmanitý, menili sa rôzne hudobné štýly, či odvetvia umenia a remesiel. Práve remeslami ožila Kukučínova ulica, kým susedná Moyzesova patrila detským atrakciám. Podujatie dopĺňalo aj množstvo sprievodných akcií, na ktorých si každý návštevník mohol nájsť „to svoje“.

V piatok vinobranie zahájili slávnostné fanfáry, a program nasledoval v podobnom, honosnom štýle. Na hlavnom pódiu vystúpili stálice ako Bukasový masív, či rôzne folklórne zoskupenia.  V okolitých uliciach prezentovali svoju tvorbu maliari, keramikári, divadelné súbory, či hudobníci. Mesto doslova pohltili výstavy. Zaujímavou bola exhibícia evanjelického kostola, kde svoje diela predstavil maliar Ľubomír Rapoš, a sochár Martin Dzurek. Za povšimnutie jednoznačne stála výstava fotografií s tematikou modranského sirotinca.   Veľkou atrakciou bola aj ťava Ali. V sobotu večer sa na hlavnom pódiu predstavila Tina. Po jej koncerte nasledovala ohňová show Ardor, ktorá vyrážala dych.

Osobne ma zaujal projekt na nádvorí Múzea Ľudovíta Štúra. Prislúchajúce pódium prinieslo do Modry kvalitu hudobných štýlov ako blues, či jazz. Piesňou Jara Filipa vniesla kapela Turegina Casa dávku príjemnej sentimentálnosti. Ich vystúpenie bolo bluesovou lahôdkou. Naopak rýchlejší jazzrock zahralo hudobné zoskupenie Kŕdeľ divých Adamov, ktorých piesne nútili minimálne klepal nohou v rytme. Prívrženci dnb štýlu sa tu zabávali do skorého rána.

Nedeľňajšie dopoludnie už klasicky patrilo alegorickému sprievodu, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou modranského vinobrania.  Nedeľa svojim programom nezaostávala. Rovnako ako počas uplynulých dní, sa mestom niesla príjemná a ľudská atmosféra.

Fotogaléria:

Video:

Text, foto a video: Lucia Mandincová

What do you think?

Modra v Modre a nezabudnuteľný gospel

Jablkové hodovanie 2011