in ,

Vinobranie Modra

      Ako vyzeralo  modranské vinobranie tento rok? Modrania konštatovali že ulice mesta sú priechodnejšie a vzdušnejšie. Neznamená to však, že by bolo návštevníkov málo.  Koncentrácia sa zmenšila z dôvodu paralelného, a pre Bratislavu bližšieho vinobrania v Rači. Malebná Modra si však zachovala svoju príznačnú atmosféru. Burčiak, keramika, lokše, folklór…na druhej strane indiánska hudba, kolotoče a ťava. Prosto klasika.

      Znepokojilo ma  že remeselníkom, odsunutým na Moyzesovej/Kukučínovej ulici, sa nedostalo toľko pozornosti koľko by si zaslúžili. Zdá sa mi, že tradície sa začali vytrácať na úkor nie vhodne zvolených predajcov, ktorý patria skôr na hody. Je to však subjektívny postreh. Možno že si to tak návštevníci žiadajú, no pojem „vinobranie“ vo mne evokuje skôr čerstvý hroznový mušt, sladký burčiak, a regionálne zvyky a špeciality. Hovoríme predsa o oslavách vína, ktoré sú od nepamäti súčasťou jesenných zvykov regiónu.

      Reputáciu vylepšili sprievodné podujatia. Aj keď boli často schované v meštianskych dvoroch, pivniciach či kostoloch, neunikli pozornému oku návštevníkov. Otvorených bolo mnoho výstav a expozícii, mohli ste sa zúčastniť na zaujímavých koncertoch, prednáškach, či súťažiach. Mladých potešil program  na nádvorí Múzea Ľudovíta Štúra, ako aj otvorený klub Spider. Vinobranie už tradične zakončil alegorický sprievod, ktorý bol tento rok skutočne nádherný. Slnečné počasie počas celého podujatia, rozhodne prispelo k úsmevom zúčastnených. Zostáva len tešiť sa na ďalší ročník. Na pripomenutie prinášame krátky fotoreport.

 (Text a foto  : Lucia Mandincová)

What do you think?

Týždeň kultúrneho dedičstva v Modre

Organový benefičný koncert