in ,

Vydarená Noc literatúry v Modre

Séria večerných čítaní sa tentokrát konala v severnej časti Modry. Priaznivci kvalitnej literatúry tak mohli nahliadnuť do súkromných i mestských objektov, ktoré bežne s literatúrou nespájame a taktiež nebývajú verejne dostupné. Jej otvorenie prebehlo v krásnom Vinohradníckom dvore u Šebov, odkiaľ sa poslucháči rozišli na jednotlivé miesta. To v akom poradí budú nasledovať, si mohli vybrať sami. Počas večera pozvané osobnosti svoje čítanie päťkrát zopakovali, aby mali všetci návštevníci možnosť vypočuť si úryvok z každého predstaveného diela. Noc literatúry je celoslovenským podujatím, číta sa v jeden večer v dvanástich slovenských mestách. V Modre sa navyše poslucháči mohli zapojiť do súťaže o knihy a modranské vína.

Z jednotlivých čítaní…

kniha: Sibylle Berg: Ozaj, a už som ti rozprávala (DE)
čítal: Patrik Lančarič
miesto: Vinohradnícky dom u Šebov, Štúrova 108.
Kultová nemecká autorka napísala strhujúcu rozprávku pre dospelých o úteku dvojice z NDR. Anna a Max ujdú od režimu aj rodičov. Román o dospievaní, satira i nežný ľúbostný príbeh, kritika komunizmu i bláznivá road-movie.

kniha: Kateřina Tučková: Žítkovské bohyne (ČR)
čítal: Juraj Nvota
miesto: Historický mlyn (u Sodomu), Horná 4.
Kultový román z česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát. Žítkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, liečiteľky, ale aj zaklínačky, ktorých povesť si doteraz pamätá mnoho ľudí od Záhoria až po Žilinu. Úžasný príbeh, za ktorý získala autorka literárnu cenu Jozefa Škvoreckého.

kniha: Lidia Ostalowska: Cigán je cigán (PL)
čítala: Mirka Ábelová
miesto: Horná brána, Štúrova 128.
Kniha-reportáž ukazuje komplikovanosť rómskeho prostredia, na ktoré má vplyv svet gadžov a identita štátov a národov. Predstaviteľka poľskej reportážnej školy nás citlivo sprevádza až do samého srdca spoločnosti.

kniha: Veronika Šikulová: Medzerový plod (SR)
čítala: Agáta Petrakovičová Šikulová
miesto: Ateliér Mariána Polonského, Baštová 12.
Autorkina próza predstavuje vyzreté literárne dielo, ktoré sa vyznačuje vitalitou a lyrizmom nezvyčajnej intenzity,“ uviedla porota Ceny Anasoft litera, ktorú autorka za knihu získala. Spisovateľka o svojej knihe hovorí, že je to jej najautobiografickejšia próza, hoci hrdinkou nie je ona, ale jej „hrdinka“.

kniha: Martin Pollack: Americký cisár. Veľký útek z Haliča (AT)
čítal: Márius Kopcsay
miesto: Meštiansky renesančný dom, Štúrova 103.
Halič, najchudobnejší a najzanedbanejší región Rakúsko-uhorskej monarchie, zúbožení Haličania snívajú o lepšom živote za veľkou mlákou. Začína sa masový exodus do Nového sveta, počas ktorého sa tisíce emigrantov stávajú výhodným obchodným artiklom. Kniha ukazuje najtemnejšie stránky vysťahovalectva z Haliča na prelome storočí. Čitateľovi sa zároveň vynára smutná paralela so situáciou v mnohých prípadoch utečencov v dnešnej dobe.

Fotogaléria:

What do you think?

Pridaj komentár

GIPHY App Key not set. Please check settings

Štrajkujúci učitelia z Pezinka a okolia, sa dnes stretli na verejnej diskusii

Sviatok sv. Floriána po pezinsky