in

Zvieratá nie sú veci, ale živé bytosti

Ako podporiť aktivity pre ochranu našich štvornohých miláčikov? V sobotu 24. Februára ste sa v Bratislave mohli zúčastniť na prvom zvieracom pochode. Elementárna myšlienka sa zrodila v hlave Romany Klimekovej, ktorá sa problematikou týrania a ochrany zvierat zaoberá už nemalú dobu. Hlavným organizátorom projektu bolo teda OZ Pes v núdzi, no akciu podporilo aj mnoho ďalších spriaznených združení a útulkov, ako napríklad Mačky SOS, Dogs Care, či Psia duša z Košíc. Nezanedbateľnou silou boli aj jednotlivci, ktorých prilákala krása myšlienky, či prostá zvedavosť. Na sociálnej sieti potvrdilo účasť až dvetisíc návštevníkov. Štart pochodu bol pred NRSR, a pokračoval na Hviezdoslavovo námestie. Prítomní boli aj policajti a zdravotníci, ktorí mali na starosti bezpečnosť. Pochod našťastie prebiehal bez komplikácií, a účastníkom nechýbala disciplinovanosť. Psíky sa hlásili k slovu občasným štekotom. Ten však vzbudzoval úsmev namiesto rešpektu, hlavne keď miláčikovia vystupovali v úlohe živých transparentov.

Prečo sa pochod organizoval? Jedným z hlavných dôvodov je znepokojujúca skutočnosť, že pes je na Slovensku stále chápaný ako vec. Ďalej tu neexistuje žiadna konkrétna definícia týrania, čo žiaľ podporuje neohľaduplné a hrubé zaobchádzanie so zvieratami. Organizátori pochodu dúfajú, že je správny čas na potrebnú zmenu, a návrh Zákona o ochrane zvierat neskončí opäť v parlamentnom koši. Slovenská republika ho totiž nevyhnutne potrebuje. Vyjadrenie Romi Klimekovej (OZ Pes v núdzi) : „Zákon má potenciál ukončiť smutnú éru bezbrehého usmrcovania zvierat v karanténnych staniciach, za čo Slovensko kritizujú už aj okolité krajiny. Zákon by mal zabrániť aj týraniu zvierat v ‚čiernych chovoch‘, či zabitiu spoločenského zvieraťa za účelom jeho konzumácie“. Ďalej sa touto problematikou v legislatíve zaoberá najmä združenie ZOOZ.

„Psíkom v núdzi naporúdzi“, je slogan charakterizujúci združenie, ktoré Romana vedie spolu s predsedkyňou Dominikou Homolovou. OZ pes v núdzi má viacero pobočiek, a to v Pezinku, Banskej Bystrici, či Budči pri Zvolnene. Aktivity združenia sú viac než úctyhodné. OZ zachraňuje opustené a týrané psíky, snaží sa im nájsť nový adoptívny domov, poskytuje im maximálnu veterinárnu starostlivosť, a šíri osvetu. Prostredníctvom web stránky, či sociálnej fanpage zapája do aktivít aj verejnosť. Psíky teda ponúka napríklad aj na virtuálnu adopciu. Každá pomoc je tu vítaná. Vám najbližšia bude snáď očakávaná, a dlhé roky od mesta sľubovaná karanténna stanica v Pezinku. Užitočná pomoc môže byť aj v podobe 2% z Vašich daní.

Viac info na : http://www.pesvnudzi.sk/

(Text a foto : Lucia Mandincová)

What do you think?

Written by Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

Magické fašiangy

Pezinský plavecký maratón